Jak kłaść panele podłogowe?

Montaż paneli podłogowych jest względnie prosty, jeśli mamy minimalny zmysł techniczny i nie boimy się wziąć do ręki młotka czy wycinarki, z powodzeniem możemy wykonać go samodzielnie. Co prawda, może zająć on niewprawionej osobie trochę czasu, nie jest jednak czymś nie do przejścia. Jakie są zasady montażu paneli i na co powinniśmy zwrócić szczególną uwagę?

Przygotowanie przed układaniem

Przed układaniem musimy odpowiednio przygotować podłoże, musi ono być równe, czyste i wolne od wilgoci. Jeśli remontujemy pomieszczenie w starszym budynku, zwróćmy szczególną uwagę na wszystkie nierówności. Jako podkład pod panele należy zastosować specjalną folię izolującą oraz piankowy podkład elastyczny. Zmierzmy też dokładnie pomieszczenie i sprawdźmy, w którym miejscu będziemy musieli docinać panele. Lepiej zaplanować to z wyprzedzeniem.

Układanie

Według ogólnie przyjętych zasad panele powinno kłaść się prostopadle do otworu okiennego. Jeśli w pomieszczeniu są dwa okna na prostopadłych ścianach, mamy dowolność. Panele łączy się za pomocą połączenia pióra z otworem wpustowym. Układamy zawsze na przemian (jeśli zaczynamy całym panelem od lewej, następny rząd zaczynamy od miejsca, w którym docinaliśmy, czyli od prawej). Gotowy rząd dobijamy za pomocą klocka i gumowego młotka. Winylowe panele lvt mogą także występować w systemie klejonym, ich montaż bardziej przypomina układanie płytek, również nie jest jednak szczególnie skomplikowany. Mocuje się je na samoprzylepnej macie montażowej lub przy użyciu kleju. Podobnie, układamy rzędy na przemian i docinamy nadmiary.

Dodaj Komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

pięć × 1 =