Przykładowe koszty założenia i prowadzenia działalności gospodarczej
Założenie własnej firmy wymaga posiadania kapitału początkowego na poziomie przynajmniej kilkudziesięciu tysięcy złotych. Ilość potrzebnych środków uzależniona jest oczywiście od rodzaju prowadzonej działalności gospodarczej. Każdy początkujący przedsiębiorca musi jednak ponieść koszty związane m.in. z wyposażeniem siedziby firmy.
Konieczny jest więc zakup odpowiednich sprzętów i materiałów, wyrobienie pieczątek, wykupienie dostępu do telefonu i internetu itp. Do kosztów początkowych należy wliczyć także opłaty za czynsz i media. Żeby pokazać swą firmę światu, trzeba także zainwestować w materiały marketingowe. Warto również pomyśleć o założeniu strony internetowej i jej odpowiednim pozycjonowaniu. Jeżeli firma zatrudniać będzie pracownika, początkujący przedsiębiorca musi dodatkowo ponieść koszty jego zatrudnienia i utrzymania.
W związku z tym, że ilość środków zgromadzonych na potrzeby założenia firmy zazwyczaj okazuje się niewystarczająca, warto poszukać sposobów na ograniczenie kosztów rozpoczęcia działalności. Najprościej zrobić to rezygnując z zakupu nowego sprzętu elektronicznego stanowiącego wyposażenie firmy i wybierając urządzenia poleasingowe. W ofercie sprzedawców znaleźć można m.in. tanie laptopy o dobrych parametrach technicznych, pochodzące od renomowanych producentów.
Sprzęt poleasingowy ma zazwyczaj maksymalnie dwa, trzy lata i nosi niewielkie ślady użytkowania. Kupując przykładowo używane komputery hp, można mieć pewność, że ich jakość i trwałość będzie zdecydowanie większa od składaków pochodzących od nieznanego producenta. Wybór poleasingowego sprzętu elektronicznego to sprytny sposób, z którego chętnie korzysta coraz więcej przedsiębiorców, zarówno tych początkujących, jak i doświadczonych.