Folia to zdecydowanie jeden z najczęściej stosowanych materiałów, służący głównie do pakowania różnego rodzaju produktów. Jego dużą zaletą jest lekkość, wytrzymałość i odporność na wilgoć oraz zanieczyszczenia. Warto podkreślić, że maszyną powszechnie używaną w zakładach produkcyjnych jest foliowarka, która może być przeznaczona zarówno do pakowania artykułów spożywczych, jak i innych materiałów przemysłowych (np. budowlanych).
Uniwersalny materiał nie tylko do pakowania żywności
Folie dzielą się na kilka rodzajów – jednym z najpowszechniej
wykorzystywanych jest odmiana stretch z nadrukiem. Folia ta charakteryzuje się sporą rozciągliwością i nieprzepuszczalnością wody oraz zanieczyszczeń, a na dodatek zapewnia wysoką przyczepność. W przemyśle stosuje się ją przede wszystkim do szczelnego zabezpieczania przedmiotów przeznaczonych do wysyłki bezpośrednio po opuszczeniu taśmy produkcyjnej.
Oprócz niej często używa się również folii pryzmowej silosowej, która ze względu na dużą wytrzymałość i solidność służy do przechowywania płodów rolnych i artykułów o dużych gabarytach. Innym rodzajem folii jest wersja aluminiowa, będąca najlepszym możliwym materiałem do produkcji tzw. opakowań próżniowych, przeznaczonych szczególnie do żywności wrażliwej na działanie skrajnych temperatur i szybko psującej się.
Z kolei jej odmiana barierowa ma szerokie zastosowanie w procesie wytwarzania opakowań eksportowych i morskich (z długą datą ważności), wymagających dobrej ochrony przed parą, wodą i smarami. Warto zakupić taką maszynę jak pakowarka próżniowa w cenie co najmniej kilku tysięcy złotych, bo zagwarantuje nam ona znacznie większą funkcjonalność i szybkość produkcji niż modele kosztujące kilkaset złotych.